Принцип роботи кондиціонера
Принцип роботи будь-якого кондиціонера грунтується на холодильному циклі, в якому холодоагент (фреон) послідовно проходить процеси конденсації і випаровування, в яких він спочатку віддає тепло а потім відбирає.
Під час роботи на охолодження компресор подає стиснений фреон у теплообмінник зовнішнього блоку (конденсатор), де він охолоджується і конденсується до рідкого стану, потім фреон йде до дроселюючого елемента (ЕРВ, ТРВ, капілярна трубка), в ролі якого в звичайному кондиціонері виступає капілярна трубка, після якої тиск фреону різко зменшується, далі фреон рухається до теплообмінника внутрішнього блоку (випаровувача), де він поглинає тепло, тим самим охолоджує повітря, яке продувається через внутрішній блок.
Якщо кондиціонер працює в режимі обігріву, то фреон з компресора через чотирьохходовий клапан спочатку потрапляє до теплообмінника внутрішнього блоку, де під час охолодження і конденсації віддає тепло для обігріву приміщення, потім рухається до дроселюючого елемента і далі потрапляє до теплообмінника зовнішнього блоку в якому випаровуючись забирає тепло від зовнішного середовища. Тому можна сказати, що в режимі нагіву випаровувач і конденсатор міняються ролями.
Розглянемо детальніше основні складові зовнішнього та внутрішнього блоків спліт-системи
Зовнішній блок кондиціонера.
1 - Компресор. Являє собою насос високого тиску для газів. Відповідає за стиснення фреону та підтримує його рух по холодильному контуру.
2 - Чотирьохходовий клапан. Встановлюється в системах які працюють як на охолодження так і на обігрів. Відповідає за маршрут руху фреона.
3 - Плата керування. Встановлюється в зовнішньому блоці тільки в інверторних кондиціонерах, в неінверторних (on/off) встановлюють у внутрішньому блоці.
4 - Вентилятор. Створює потік повітря для обдуву конденсатора.
5 - Конденсатор. Теплообмінник, в якому відбувається охолодження та конденсація фреону, за рахунок повітря що його обдуває.
6 - Фільтр фреонової системи. Встановлюється перед компресором для вловлювання пилу та інших дрібних частинок, які можуть потрапити до магістралей підчас монтажу кондиціонера.
7 - Штуцерні з'єднання з запірними кранами. До них під'єднують фреонопроводи, що сполучають зовнішній та внутрішній блоки.
8 - Захисна кришка. Захищає штуцерні з'єднання та електричні роз'єми.
Внутрішній блок
1 - Передня панель. Пластикова панель, через яку повітря попадає до внутрішнього блоку. Легко знімається для проведення сервісного обслуговування.
2 - Стандартний фільтр. Виготовлений з пластикової сітки, призначений для затримування пилу. Потребує чистки раз у два тижні експлуатації кондиціонера.
3 - Випаровувач. Теплообмінник в якому відбувається нагрівання та випаровування фреону. Відповідно повітря, що проходить через нього - охолоджується.
4 - Горизонтальні жалюзі. Призначені для регулювання повітряного потоку по вертикалі. Мають електропривід, їх положення регулюється з пульта дистанційного керування. Також ці жалюзі здійснюють коливальні рухи забезпечуючи цим рівномірне охолодження повітря в приміщені.
5 - Блок керування. На передній панелі кондиціонера встановлені індикатори (світлодіоди), що показують режим роботи кондиціонера та сигналізують про можливі несправності.
6 - Фільтр тонкого очищення. Буває різних типів: вугільний (видаляє неприємні запахи), електростатичний (затримує дрібний пил) тощо. Наявність або відсутність фільтрів тонкого очищення жодного впливу на роботу кондиціонера не має.
7 – Робоче колесо. Таку деталь також називають крильчаткою, завдання якої полягає в тому, щоб змусити повітряні потоки проходити через радіатор.
8 - Вертикальні жалюзі. Служать для регулювання напряму повітряного потоку по горизонталі. У побутових кондиціонерах положення цих жалюзі можна регулювати лише вручну. Можливість регулювання з пульта дистанційного керування є тільки в деяких моделях кондиціонерів преміум-класу.
Піддон для конденсату (на малюнку не показаний) розташований під випарником і служить для збору конденсату (води, що утворюється на поверхні холодного випарника). З піддону вода виводиться назовні через дренажний шланг.
Плата управління (на малюнку не показана) - зазвичай розташовується праворуч внутрішнього блоку. На цій платі розміщено блок електроніки із центральним мікропроцесором.
Штуцерні з'єднання (на малюнку не показані) розташовані в нижній задній частині внутрішнього блоку. До них підключаються мідні труби, що з'єднують зовнішній та внутрішній блоки.